• Hospitalizacja
  • Transport do kraju
  • Operacja ratująca życie
  • Ubezpiecznie NNW
  • Ubezpieczenie OC
  • Koszty ratownictwa
  • Car Assistance
  • Bagaż
  • SKI

Najważniejsze to być ubezpieczonym.


Ubezpieczenia uczniów nie są obowiązkowe

Ubezpieczenia uczniów nie są obowiązkowe

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. Zapewne na spotkaniu z rodzicami nauczyciele poinformują o składkach w roku szkolnym. Jedną z akcentowanych składek, będzie „ obowiązkowe ubezpieczenie” . ( Uwaga Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe, nauczyciele nie mają prawa wskazywać, że zakup polisy dla dziecka jest obowiązkiem rodziców). Kwota zapewne będzie oscylować między 25 a 60 zł. Oczywiście większość rodziców bez mrugnięcia okiem wyjmie z kieszeni kasę i zapłaci, nie pytając, na jaką kwotę podpisana jest polisa, ile w przypadku wypadku bądź zdarzenia wypadkowego, poszkodowany otrzyma. Ba nauczyciel i tak nie odpowie na takie pytanie, bo nie posiada Ogólnych Warunków Ubezpieczenia tzw. OWU.

Tak więc rodzić kupi kota w worku, a jak będzie wypadek np. skręcenia nogi, to po dopełnieniu formalności dot. likwidacji zdarzenia, na koncie pojawi się zawrotna kwota 50 bądź 100 zł.


Nasuwa się pytanie dlaczego tak mało. A no dlatego, że OWU wskazuje: za skręcenie nogi stawka procentowa wynosi 2%. Polisa była zawarta na kwotę odszkodowania 5000 zł, a zatem 2% z 5000 zł daje nam 100 zł.

Niska składka - niskie odszkodowanie, Warunki i zakres ubezpieczenia, które wykupuje szkoła, zależą od ustaleń pomiędzy nią i ubezpieczycielem.

Pytanie co zrobić:

Wariant pierwszy:

Firmy ubezpieczeniowe mają w swoim portfolio cała masę różnorakich polis, wykupienie bezpośrednio u ubezpieczyciela polisy dla dziecka, może okazać się o kilka zł droższe. Jednak OWU będą znacząco lepsze, a i kwota odszkodowania będzie wyższa np. nie 5000 zł a 10 lub 20 tyś zł.. Często w polisach zawieranych osobiście, można napotkać zapis o wypłacie świadczenia za pobyt w szpitalu ze stawką dzienną 30 zł. Należy pamiętać, że w kolejnym roku można ponowić polisę, która zapewne będzie wtedy tańsza ze względu na udzielone zniżki przez ubezpieczyciela za kontynuację.

Wariant drugi:

Rodzic wykupuje polisę w szkole co należy sprawdzić:

przede wszystkim powinni sprawdzić, w jakiej firmie ubezpieczeniowej uczniowie są ubezpieczeni i jaki jest zakres tej ochrony.

Sprawdź polisę

- Przeczytaj umowę.

- Sprawdź kwotę maksymalnego odszkodowania.

-Sprawdź, czy odszkodowanie jest wypłacane za konkretny uraz czy za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

- Dowiedz się, jaki jest zakres ubezpieczenia - czy obejmuje tylko wypadki na terenie szkoły, czy także poza nią.

Najważniejsze:

Polisa ubezpieczeniowa jest prywatną ochroną ubezpieczonego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia tzw. NNW, Dotyczy ono przede wszystkim zdarzeń, które mają miejsce po za szkołą, takich jak wypadek w drodze do i ze szkoły. Należy również pamiętać, że uczeń który uległ wypadkowi w szkole bądź na terenie szkoły , np. złamał rękę, poniósł szkodę, może domagać się jej naprawienia, żądając stosownego odszkodowania od szkoły z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Oprócz odszkodowania poszkodowany może liczyć na zadośćuczynienie, a czasem i na rentę wyrównawczą.

Szkoła jest zobowiązana do wykupienia ubezpieczenia OC, które pokryje żądania wypłaty odszkodowania.

Co autor artykułu by zrobił: Odpowiadam: Jestem również ojcem dzieci, które uczęszczają do szkoły, jednak nigdy nie wykupiłem polisy w szkole. Zawsze wykupuję indywidualną polisę dla dzieci, kierując się rozsądkiem i wiedzą brokera ubezpieczeniowego. Nie lubię, gdy ktoś za mnie podejmuje decyzję w tak ważnej sprawie. Najwyżej szkoła będzie miała jeden telewizor mniej, z którego i tak dzieciaki nie skorzystają.

Ubezpiecz swoje dziecko !!!

W roku szkolnym 2012/2013 wg danych Kuratorium Oświaty w Warszawie na terenie woj. Mazowieckiego w szkołach podstawowych doszło do 52 wypadków

Na zadane pytanie odpowiedzi udzielił Rzecznik Ubezpieczonych www.rzu.gov.pl

Dodał:"Admin, dnia 16.09.2013, 19:49 komentarze [0]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

[skomentuj] [wróć do newsów]


Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]

Proponujemy